top of page
Search
  • latvianculturalcen

Diasporas teātru festivāls “DĀVANA LATVIJAI” šogad VEF Kultūras pilī Rīgā

Updated: 5 days ago

Ziemeļrīgas Kultūras apvienība (ZKA) sadarbībā ar Latviešu Kultūras centru Birmingemā (LKCB) un Pasaules Latviešu Amatieru Teātru savienību (PLATS) turpina pagājušogad aizsākto tradīciju un atkal organizē diasporas teātru festivālu “Dāvana Latvijai”. Festivāls norisināsies 2. augustā VEF Kultūras pilī Rīgā. Pasākuma apmeklētājiem būs iespēja noskatīties piecas 2023. gadā Diasporas teātru saietā “PLATS solis” Bergenā (Norvēģijā) atzinību guvušās un ekspertu novērtētās latviešu teātru izrādes, kas tapušas Dānijā, Īrijā, Norvēģijā un Lielbritānijā. Izrāžu pamatā ir gan latviešu, gan pasaules autoru dramaturģija.

 

Augustā Rīgā festivāla “Dāvana Latvijai” ietvaros tiks rādītas izrādes, kuras varēja noskatīties arī diasporas teātru saietā “PLATS solis” Bergenā 2023. gada oktobrī. Visas šīs izrādes ir redzējusi, vērtējusi un analizējusi Bergenā klāt esošā ekspertu žūrija – teātra kritiķe Edīte Tišheizere, režisors Juris Rijnieks, režisors un aktieris Intars Rešetins, kustību pasniedzējs Vilnis Bīriņš, režisore un aktrise Liena Šmukste un aktieris un scenogrāfs Andis Strods. Diasporas teātru festivālā “Dāvana Latvijai” skatītājiem tiek piedāvāti gan “PLATS solis” ekspertu žūrijas atzīti laureāti un nominētie vairākās kategerijās - Labākais režisors, Labākais muzikālais noformējums, Labākā aktrise un Labākā scenogrāfija, kā arī Draugu žūrijas un skatītāju favorīti. Festivālā arī būs iespēja noskatīties “PLATS solis” Grand Prix ieguvēju - Latviešu - dāņu biedrības amatierteātra “Pūpols” (Vejle, Dānija) veidoto izrādi “Vienas telpas esence – Virtuve”, kas tapusi sadarbībā ar režisori Ilzi Bloku (Latvija).

 

Pagājušā gadā festivāls norisinājās pirmoreiz un kļuva par svētkiem gan festivāla dalībniekiem, gan skatītājiem. Šogad, kad festivāls notiek jau otro reizi, tas kļūst par ikgadēju tradīciju, kad diasporas teātri ierodas Rīgā un nodod skatītāju vērtēšanai savu labāko iepriekšējā gada veikumu.

 

LKCB vadītājs un festivāla mākslinieciskais vadītājs Ingmārs Čaklais uzsver: “Festivāla organizētāji, dalībnieki un sadarbības partneri ir ļoti rūpīgi sagatavojuši šo dāvanu un sirsnīgi pateicas par iespēju teātriem būt Rīgā, kur pulcēsies latvieši ne tikai no dažādām pasaules valstīm, bet arī no Latvijas novadiem. Tas ir īpašs dārgums – mūsu labākās izrādes, ko diasporas teātri arī turpmāk katru gadu cer dāvināt Latvijai!"

 

Savukārt, PLATS valdes priekšsēde Sandra Bondarevska saka: “Mūsu vēlēšanās ir piepildījusies. Festivāls “Dāvana Latvijai” pamazām veidojas par ikgadēju tradīciju. Mums tā ir iespēja parādīt Latvijas skatītājiem izrādes, kas tapušas ārpus Latvijas, savukārt Latvijas cilvēkiem – iespēja iepazīties ar diasporā tapušajiem iestudējumiem. Un visiem kopā tā ir atkalredzēšanās un svētki.”

 

Diasporas teātru festivāls “Dāvana Latvijai” norisinās vienas dienas garumā un programmā iekļautas zemāk aprakstītās izrādes:

 

Latviešu - dāņu biedrības amatierteātris “Pūpols” (Vejle, Dānija)

Ilze Bloka “VIENAS TELPAS ESENCE - VIRTUVE

Režisore Ilze Bloka (Latvija)

Scenogrāfija – Karīna Karahona

 

Teātra izrāde balstās uz ķermeņa kustību un attēlo skatuvisku cilvēka izpēti no piedzimšanas brīža līdz ikdienas rutīnai. Dzīve, ko vadām vienatnē un dzīve, kas kopīga. Miniatūras mazajā apjomā slēpjas pārdomas par dzīves būtību un mūsu mijiedarbību ar pasauli. Emocionāls, filozofisks ceļojums, kas iespaido ar svarīgām atziņām un aicina skatīt pasauli caur mazu, taču nozīmīgu telpu - virtuvi.

 

Diasporas teātru saietā “PLATS solis 2023” Bergenā izrāde saņēma atzinības rakstu no ekspertu žūrijas ar šādu formulējumu "Par niansētu vizuālu ķermenisku piedzīvojumu" un nomināciju kategorijā “Labākā horeogrāfija”. Izrāde ekspertu vērtējumā ieguva saieta balvu – “Labākais muzikālais noformējums” un saieta galveno balvu – “Grand Prix”.

 

Birmingemas Mazais teātris (Birmingema, Lielbritānija)

Slavomirs Mrožeks “ATKLĀTĀ JŪRĀ”

Režisors – Ingmārs Čaklais

Telpa un tērpi – Gunta Lārmane un Selīna Briežkalna (Lielbritānija)

Scenogrāfija – Ingmārs Čaklais (Lielbritānija)

Horeogrāfija – Alda Skrastiņa (Latvija)

Videomākslinieks – Asatuurs Keim un Elza Umure(Lielbritānija)

Gaismas – Kristaps Kalnietis (Latvija)

Tehniskais atbalsts – Māris Roberts Čaklais

 

“Atklātā jūrā” ir absurda komēdija, kuras centrā trīs izsalkuši džentlmeņi, kuri atrodas jūrā uz plosta. Pēc vairākām jautrām manipulācijām tikai demokrātija var palīdzēt izlemt, kurš no viņiem būs nākamā maltīte! Izbaudiet enerģisku, nežēlīgu un jautru civilizācijas galu!

“Nekāda reālisma - horeogrāfiski sarežģīts, ritmiski precīzs uzvedums ar konsekventi izturētu atsvešinātu spēles stilu, kurā pamazām iesūcas patiesas jūtas. Vārdu «iesūcas» lietoju tāpēc, ka ūdens bija svarīga izrādes metafora - gan okeāna rādītā bezgalība, kurā ikviens ir vientuļa sala, gan asaras, ar kurām lēnām piepildās skārda vannītes, pa kurām bradā trīs uz salas iestrēgušas starpdzimumu būtnes.” (Edīte Tišheizere)

 

Diasporas teātru saietā “PLATS solis 2023” Bergenā izrāde saņēma atzinības rakstu no ekspertu žūrijas ar šādu formulējumu "Par radošiem formas meklējumiem politiskā epitetā" un ekspertu žūrijas vērtējumā ieguva saieta “Sudraba balvu”. Ingmārs Čaklais ieguva balvu kā saieta “Labākais režisors”, Katrīna Tamisāre ieguva balvu arī kā saieta “Labākā aktrise”. Ekspertu vērtējumā izrāde tika nominēta arī šādās kategorijās: “Labākā aktrise”; “Labākā horeogrāfija”; “Labākā scenogrāfija”; “Labākie tērpi” un “Labākais muzikālais noformējums”. Draugu žūrijas vērtējumā Dace Čaklā bija saieta “Labākā aktrise”. Skatītāju vērtējumā izrāde bija saieta “Labākā izrāde”, bet Dace Čaklā - saieta “Labākā aktrise”.

 

Īrijas latviešu teātris “Sliedes” (Dublina, Īrija)

Johans Smūls “ĀRSTI NEZINA NEKĀ!"

Režisore - Sandra Bondarevska

 

Izrāde ir veidota pēc Johana Smūla lugas “Pulkveža atraitne” motīviem. Šī stāsta darbība notiek slimnīcā, kur vientulības un uzmanības trūkuma mākta, ārstus tiranizē pulkveža atraitne. Pēc kundzes domām viņā vēl snauž simtiem neatklātu slimību gluži kā Jakutijas dimanti un atraitne cer, ka kādreiz notiks brīnums un atnāks tāds ārsts, kas atklās tos visus līdz pēdējam.

 

Diasporas teātru saietā “PLATS solis 2023” Bergenā izrāde saņēma atzinības rakstu no ekspertu žūrijas ar šādu formulējumu "Par teicami izstāstītu stāstu monologa formā” un Indra Jakobsone tika nominēta kategorijā “Labākā aktrise”.

 

Bergenas latviešu amatierteātris “LATiBergen” (Bergena, Norvēģija)

Sandijs Sants “METĀLA ZIEDI”

Režisore - Liāra Ozola

Mūzikas autore – Madara Enkuzena

 

Mātes un meitas attiecības dažkārt mēdz būt sarežģītas. Māte neredzēja, nesaprata un nenoticēja. Vai tagad viņa zaudēs vienīgo, pašu dārgāko – savu meitu? Vai ir iespējams visu sākt no jauna? Vai pietiks ar to, ka atnāksi atvainoties ar ziediem? Ziedi novīst, ja tos ieliek metāla vāzē. Bērniem sāp, ja vecāki viņus neredz un nedzird.

 

Diasporas teātru saietā “PLATS solis 2023” Bergenā izrāde saņēma atzinības rakstu no ekspertu žūrijas ar šādu formulējumu "Par nebaidīšanos risināt sarežģītas tēmas”. Skatītāju balsojumā izrāde tika nominēta kategorijā “Labākā izrāde” un Annija Ivdre tika nominēta kategorijā “Labākā aktrise”.

 

 

Londonas Teātris “Trepes” (Londona, Lielbritānija)

Murads Hodžirbajevs “ŠAKĀĻU UZBRUKUMS”

Režisore – Selīna Briežkalna (Lielbritānija)

Telpa un tērpi – Santa Siliņa (Īrija) un Ingmārs Čaklais (Lielbritānija)

Horeogrāfe – Ashwini Deshmukh (Lielbritānija)

Gaismas  – Kristaps Kalnietis (Latvija)

 

“Viencēlienu “Šakāļu uzbrukums” var dēvēt arī par melnu lugu. Lugas autors iecienījis šo krāsu. Šī latviešu autora lugās dialogs ir īpaši lakonisks un koncentrēts, jo sevišķi tas sakāms par viņa īslugām. Personu parasti tajās ir maz - divas, trīs, ārējās darbības tikpat kā nav un visa dramatiskā slodze ir dialogam. Tik īss un koncentrēts dialogs vēl ir tikai Mārtiņa Zīverta lugās.” (Teātra zinātnieks Viktors Hausmanis)

Šakāļi gaudodami un smilkstēdami, zobus atņirguši tuvojās pilsētai… Pilsēta nav mežs, pilsētā ir sava dzīve, savi noteikumi. Starp trīs galvenajām varonēm - Sardzi, Ubadzi un Dāmu, tiek risināts jautājums par viņu vietu šajā pasaules telpā. Mēs katrs spēlējam savu lomu šajā dzīves teātrī, viss atkarīgs cik nopietna tā ir. Bet varbūt tas neko nenozīmē?!

 

Diasporas teātru saietā “PLATS solis 2023” Bergenā izrāde saņēma atzinības rakstu no ekspertu žūrijas ar šādu formulējumu "Par spilgtu formas izrādi" un ekspertu žūrijas vērtējumā ieguva saieta balvu – “Labākā scenogrāfija”. Ekspertu vērtējumā izrāde tika nominēta arī šādās kategorijās: “Labākā izrāde”, “Labākā aktrise”; “Labākā horeogrāfija”; “Labākie tērpi” un “Labākais muzikālais noformējums”.

 

Biļetes uz izrādēm var iegādāties biļešu izplatītāja vietnē www.bilesuparadīze”, kas piedāvā gan festivāla abonementa biļeti, ar kuru var apmeklēt visas izrādes, gan arī biļetes uz katru izrādi atsevišķi: https://www.bilesuparadize.lv/lv/custompage/4295


0 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page